Idealne biurko dla dziecka

Nasze pociechy sporą część swojego czasu spędzają na odrabianiu zadań domowych, przeglądaniu Internetu lub grze na komputerze. Właśnie dlatego warto jest wybrać właściwe biurko dla dziecka. Jak sprawić by było ono idealne?

Idealne biurko dla dziecka

Biurko dla dziecka powinno wyglądać dobrze i być ergonomiczne oraz wygodne. Ważne, by zapewniało ono zdrową pozycję siedzącą. Jako jeden z wielu mebli, powinno ona również pasować do wystroju pokoju. Najlepiej, jeżeli będzie wykonane z materiałów, które są przyjazne dla środowiska, funkcjonalne, trwałe i bezpieczne. Jeżeli mowa o trwałości, to najlepiej jest postawić na lite drewno. To tworzywo jest nie tylko wytrzymałe, ale także dobrze się prezentuje. Pamiętajmy jednak, że zdrowie małych dzieci zależy od jakości użytych środków. Ważne jest, by użyte lakiery i farby posiadały wszystkie niezbędne atesty i nie powodowały u naszych pociech reakcji alergicznych.

Dobrze dobrane biurko pomaże zachować dobrą postawę, a nawet pomóc w korekcie kręgosłupa. Niewygodny mebel może za to pogorszyć stan zdrowia pociechy.. Ergonomiczne i regulowane meble do sypialni są bardzo ważnym elementem nowoczesnego projektowania pokoi dziecięcych.

Jak wybrać właściwy rozmiar biurka dla dziecka?

Dla najmłodszych dzieci idealnym rozwianiem będzie wybór biurka z regulowaną wysokością. Nasze pociechy w okresie przedszkolno-szkolnym bardzo szybko rosną, a biurko powinno odpowiadać ich wzrostowi. Regulowany i ergonomiczny design mebli zapewnia nie tylko zdrowie, ale jest także łatwy w użyciu.

Właściwa wysokość biurka i rozmiar krzesła dla dziecka zależy od jego wzrostu i masy ciała. Przeciętny wzrost ucznia szkoły podstawowej wynosi 100-115 cm. Dla niego wysokość biurka powinna wynosić 45-48 cm. Wynika to z faktu, że blat idealnie dobranego biurka powinien być na poziomie przepony siedzącego dziecka. W tym ustawieni odległość oka do kartki papieru lub książki leżącej na biurku powinna wynosić około 30 cm. Powinieneś dokładnie sprawdzić odległość między oczami dzieci a blatem biurkiem. Poproś dziecko, aby usiadło, położyło łokcie na biurku i uniosło przedramię w górę. Jeśli wysokość biurka studenta jest prawidłowa, to czubek kciuka powinien znajdować się na wysokości oczu dzieci.

Rozmiar i pochylenie blatu oraz przestrzeń pod biurkiem

Idealny rozmiar części roboczej biurka zależy od wieku Twojego dziecka i jego zainteresowań. Blat o wymiarach 60 na 120 cm ma wystarczająco dużą powierzchnię dla ucznia szkoły podstawowej. Warto, aby był kąt jego ustawienia regulowany. Najbardziej optymalne pochylenie dla małych dzieci wynosi 30 stopni.

Jeżeli chodzi o przestrzeń pod biurkiem, to dzieci potrzebują przynajmniej 45 na 50 cm miejsca. To pozwoli im na wygodne poruszanie stopami. Nowoczesne biurka dziecięce często składają się z dwóch elementów – powierzchni do pacy oraz odrębnej przestrzeni do pracy na komputerze. Funkcjonalne biurko komputerowe posiada szuflady lub półki, w których dziecko może umieścić swoje książki, zeszyty i przedmioty do pisania.

Krzesło do biurka jest równie ważne

Równie ważne, co wybór właściwego biurka, jest również dobranie odpowiedniego krzesła. Tylko kompatybilne połączenie tych dwóch elementów stworzy dla Twojej pociechy idealne środowisko pracy. Przede wszystkim pozwoli na zachowanie poprawnej pozycji, składającej z prostych pleców oraz stóp umieszczonych równo na podłodze.

Najlepiej jest zdecydować się na krzesło z regulowaną wysokością. Pozwoli ono na dopasowanie przestrzeni do zmieniającego się wzrostu dziecka nawet przy klasycznym biurku. Zwróć uwagę na to, by regulacji podlegały także inne parametry – oparcie, podłokietniki i głębokość krzesła. Dla małych dzieci dobrze jest wybrać stabilne krzesło, które nie posiada możliwości odchylania się i bujania.

Dodaj komentarz