Jak urządzić pokój dla dziewczynki?

Dziewczynki lubią być traktowane jak księżniczki. Ich pokój to swoista zamkowa komnata, dlatego powinna być wyjątkowa – dokładnie tak samo jak one same! Jak urządzić pokój, w którym Twoja córka będzie czuła się dobrze? To ważne pytanie, bo przecież spędza w nim sporo czasu. Przedstawiamy 3 proste kroki!

Wybierz kolory i motywy dla pokoju swojej dziewczynki

To jest pokój Twojej córki, a nie Twój. Będzie spędzać w nim sporo czasu, dlatego zapytaj ją jak ma wyglądać jej przestrzeń. Jednocześnie wyjaśnij, że nie wszystkie jej prośby będą mogły zostać spełnione. Po pierwsze, dziecięce gusta mogą szybko się zmieniać. Dekorując cały pokój przy pomocy motywu jej ulubionego bohatera podejmujesz spore ryzyko. Co będzie, jeżeli przestanie go lubić? Po drugie, po kilku latach Twoja córeczka stanie się nastolatką, a pokój pełen różowych jednorożców z pewnością nie będzie już spełniał jej oczekiwań. Oczywiście wykorzystanie dodatków z jej ulubionym motywem jest dopuszczalne, ale mural na całej ścianie już mniej.

Wybierz kolor, którego użyjesz do pokrycia ścian. Dobrze, żeby był on jasny i neutralny, ponieważ to pomoże Ci rozjaśnić przestrzeń. Najlepiej, aby współgrał z wieloma różnymi odcieniami i motywami. Jeżeli chcesz, aby ściany sprawiały wrażenie większych i powiększały optycznie przestrzeń pokoju, wybierz kolor: biały, jasnoniebieski, pastelowy różowy lub jasnożółty. Staraj się trzymać z daleka od mrocznych lub zbyt żywych kolorów. Trudno jest połączyć je z innymi.

Kiedy już ustalicie, co lubi Twoja księżniczka i jak będą wyglądały ściany, nadejdzie czas na dobór pozostałych kolorów. Zastosujesz je do dodatków i mebli. Najlepiej jest wybrać od dwóch do trzech, co pozwoli uchronić przed wrażeniem, że wystrój pokoju jest przesadny i nieskoordynowany.

Jak urządzić pokój – czyli wybór mebli i ich ustawienie

W pokoju najważniejsze jest łóżko. Rzuca się ono w oczy od razu po wejściu. Ponadto, dzieci śpią dłużej od nas, więc Twoja pociecha spędzi w nim wiele czasu. Ważne jest, aby było ono bezpieczne, wygodne i prezentowało się dobrze. Najpierw zmierz przestrzeń pomieszczenia. Jeżeli masz niewiele miejsca, to wybierz łóżko dla jednej osoby. Jednak, jeżeli powierzchnia pokoju pozwala Ci na więcej, zdecyduj się na łóżko podwójne luba nawet takie o jeszcze większym rozmiarze (queen-size bed). Pamiętaj, aby było zrobione z trwałych materiałów – najlepiej sprawdza się lite drewno lub metal. Są to tworzywa solidne i zarazem stylowe. Następnie pomyśl nad dodatkami i ozdobami pasującymi do wystroju. Jeżeli rzeczywiście urządzasz komnatę księżniczki, zastanów się nas powieszeniem nad łóżkiem zdejmowanego baldachimu.

Następnie przychodzi czas na wybór szafki nocnej i szafy lub komody. Pamiętaj, że te meble muszą pasować do łóżka i całego wystroju pokoju – niezależnie czy postawisz na styl rustykalny, nowoczesny czy klasyczny. Dla przykładu: jeżeli wybraliście motywy rustykalne i roślinne, to postaw na szafkę w stylu vintage. Dobierz takie meble, które dadzą Ci trochę więcej miejsca do przechowywania, niż potrzebujesz.  Twoja córka rośnie, a jej ubrania razem z nią. Jeżeli masz niewiele miejsca w pokoju, to postaw na funkcjonalność. Możesz np. wybrać łóżko z szufladami umieszczonymi pod materacem, gdzie schowasz pościel lub zabawki. Umieszczenie wszystkich mebli pod ścianą pozwoli na stworzenie pośrodku pokoju przestrzeni do zabawy.  Pamiętaj, by duże i ciężkie meble przymocować do ściany tak, aby nie spadły. Twoja pociecha potrzebuje również miejsca do nauki. Nie zapomnij zatem o ważnym elemencie, jakim jest właściwe dobrane biurko i krzesło.

Dobierz dodatki i ozdoby

Zacznij od wyboru kołdry i rzuconych na nią poduszek. Pozwól sobie na większą niż przy ścianach i meblach swobodę w wyborze zabawnych i kolorowych motywów. Wraz z ewoluującym gustem Twojej córki, ten element pokoju zmienisz stosunkowo szybko i tanio. Tuż przy łóżku (lub nawet pod) umieść ładny dywan. Dzięki niemu Twoja pociecha będzie miała miękkie lądowanie przy zeskakiwaniu z łóżka. Poza tym, może on posłużyć jako przestrzeń do zabawy. Na szafce nocnej postaw lampkę z przyciemnionym światłem – niektóre młodsze dzieci boją się spać w zupełnej ciemności.

Aby w pokoju było przytulniej, powieś na ścianie ramki. Możesz umieścić w nich rodzinne fotografie lub odpowiadające wystrojowi dzieła sztuki i zdjęcia. Jeżeli Twoja pociecha zdobyła jakieś dyplomy, koniecznie powieś je przy biurku. Jeżeli ma medale, warto jest zamontować haczyk do ich wieszania. Niezwykłą atmosferę tworzą także łańcuchy światełek (np. lampki choinkowe). Stanowią one też znacznie lepszą formę oświetlenia nocnego niż sufitowa lampa. Możesz powiesić je na ścianie tuż pod sufitem, używając do tego haczyków umieszczonych w odległości 15-20 cm od siebie.

Dodaj komentarz