Jak urządzić pokój dla nastolatka?

Nastolatkowie spędzają w swoich pokojach sporo czasu. Rozwiązywanie zadań domowych, gra na konsoli, spotkania z przyjaciółmi, czy wreszcie regenerujący sen  wszystkie te czynności wymagają urządzenia pomieszczenia w sposób funkcjonalny. Powinno ono jednak zarazem wyrażać zainteresowania i styl naszego dziecka. Wszystko po to, aby nastolatek czuł się dobrze w swoim pokoju. Przedstawiamy praktyczne porady.

Urządzając pokój wybierzcie razem kolory i motywy

Urządzanie każdego pokoju należy rozpocząć od ustalenia głównego koloru i stylu. Najlepiej będzie, jeżeli decyzję podejmie Twoje dziecko – przecież to ono ma tam spędzać czas. Doradź mu jednak, aby był to kolor jasny, który rozjaśni i wizualnie powiększy przestrzeń w pomieszczeniu. Raczej powinno unikać się czarnego i kolorów zbyt wyrazistych, do których niełatwo jest później dobrać dodatki w innych odcieniach. Jeżeli już musisz użyć koloru ciemnego, nie maluj nim całego pokoju, tylko ogranicz się do jednej, najlepiej głównej, ściany. Decydując się na konkretny styl – niezależnie czy będzie on nowoczesny, rustykalny, klasyczny czy inny – przypomnij swojemu nastolatkowi, że będzie mu on towarzyszył przez najbliższe lata.

Meble dla nastolatka

Bardzo ważnym meblem w pokoju nastolatka jest biurko. To właśnie przy nim Twoje dziecko będzie odrabiać lekcje, korzystać z Internetu i grać w gry komputerowe. Wszystkie wspomniane czynności zajmują wiele czasu, dlatego mebel ten musi być dobrze dopasowany. Najlepiej, aby nastolatek przymierzył się do biurka już w salonie i sprawdził jego wygodę. Istotne jest także zwrócenie uwagi na odpowiednie dobranie krzesła. Powinno ono zapewnić właściwą postawę przy biurku.

Żaden pokój służący również do spania nie zostanie w pełni urządzony bez wygodnego łóżka. Najlepiej wybrać mebel zrobiony z metalu lub litego drewna. Tworzywa te cechują się znaczną trwałością. Jaki powinien być jego rozmiar? Im większe, tym lepiej. Miej jednak na uwadze ilość dostępnej w pokoju przestrzeni. Jeżeli nie masz jej zbyt wiele, możesz wybrać łóżko z szufladami pod materacem. Schowasz w nich np. pościel. Inną możliwą opcją jest umieszczenie pod łóżkiem dostosowanych pojemników.

Pamiętaj, żeby wszystkie meble pasowały do ogólnego stylu wnętrza. Dla przykładu, jeżeli w pokoju użyte zostały motywy roślinne, to odpowiednie do nich byłyby meble rustykalne. Niezależnie od stylu, najlepiej jest dosunąć je wszystkie do ściany. Dzięki temu maksymalnie zwiększymy przestrzeń pośrodku pokoju.

Jak dzięki dodatkom stworzyć przyjemną atmosferę?

Nawet niezbyt ładny pokój może zupełnie zmienić oblicze, jeżeli wyposaży się go w odpowiednie dodatki. Warto zacząć od łóżka, ponieważ jest ono największym meblem i zwraca na siebie uwagę. W czasie dnia możesz użyć narzuty lub zostawić na wierzchu samą pościel. Niezależnie od rozwiązania, pozwól swojemu nastolatkowi na większą swobodę wyboru wymyślnych wzorów i motywów. Jeżeli jego gust ulegnie zmianie, będziecie w stanie wymienić tę cześć wystroju stosunkowo tanio. Jeżeli łóżko posiada ramę, to możliwe jest owinięcie jej lampkami choinkowymi. Ich delikatne i ciepłe światło stworzy w pokoju wyjątkową atmosferę. Taką ozdobę możesz również powiesić na ścianie – najlepiej pod samym sufitem – umieszczając haki w odległości 15-20 cm.

Nastolatek poczuje się w sowim pokoju znacznie lepiej, jeżeli zawiesicie na ścianach ramki. Możesz umieścić w nich rodzinne fotografię, dzieła sztuki lub artystyczne zdjęcia. Ciekawym rozwiązaniem jest także wyeksponowanie dyplomów i medali. Te drugie możesz zawiesić na trochę dłuższym haku umieszonym w ścianie. Nie zapomnijcie również o zasłonach lub roletach okiennych. Dzięki nim Twoje dziecko zyska odrobinę prywatności.

Dodaj komentarz