Łóżko dla dziecka

Jako rodzice zawsze chcemy jak najlepiej dla naszych dzieci. Dbamy o nie od rana do wieczora, aby były zdrowe i zadowolone. Wybierając dla nich meble dokładnie zastanawiamy się jakiej wysokości biurko powinniśmy kupić i jaki rodzaj krzesła do niego dobrać. Znacznie mniej czasu i uwagi przeznaczamy na dopasowanie łóżka. Jednak to właśnie w nim nasze pociechy spędzają znaczną część swojego czasu. Warto, aby było ono odpowiednio dobrane.

Łóżko – miejsce snu Twojego dziecka

Dzieci potrzebują o wiele więcej snu niż dorośli. Dodatkowo, przez pierwsze lata swojego życia sypiają one także w czasie dnia. Dla przykładu – prawidłowa długość snu dwulatka wynosi aż 14 godzin na dobę. To sprawia, że nasze pociechy spędzają znaczną część swojego dnia w łóżku. Właśnie dlatego tak ważne jest, aby ten mebel został właściwie dopasowany. Musi on być zarówno wygodny, jak i bezpieczny.

Kiedy zamienić kołyskę na łóżko?

Dzieci do 3 roku życia najczęściej śpią w kołyskach lub specjalnie dopasowanych do ich potrzeb łóżeczkach. Kiedy jednak osiągną już wspomniany wiek, można zdecydować się na zakup standardowego łóżka. Ważne jest jednak, aby odpowiednio dobrać jego rozmiar.

Między 3 a 6 rokiem życia właściwe wymiary łóżka wynoszą: na długość od 130 cm do 160 cm, zaś na szerokość od 70 cm do 90 cm. Kiedy nasz malec wybierze się już do szkoły, jego łóżko może już mieć rozmiar 180 x 80 cm. Najważniejsze, aby nie tylko wyglądało ono dobrze, ale przede wszystkim było wygodne i bezpieczne.

Materac dla dziecka

Zanim zdecydujemy się na to jak powinno wyglądać łóżko naszego dziecka, musimy wiedzieć jaki materac wybrać. Powszechnie uważa się, że powinien być on sprężynowy. Słusznie. Materace piankowe – choć dobre dla dorosłych – wcale nie służą zdrowiu naszych pociech. Pianka nie ma właściwości wspomagających, które wspierają rosnący kręgosłup naszego dziecka. Ponadto, materac wykonany przy użyciu takiego tworzywa „zapamiętuje” kształt naszego ciała i dostosowuje się do niego odpowiednio. To szkodzi dzieciom, ponieważ ich ciało cały czas się zmienia – materac piankowy nie będzie właściwie dopasowany i może poważnie zaszkodzić zdrowiu. W związku z tym powinniśmy stanowczo postawić na materac sprężynowy.

Łóżko – przede wszystkim bezpieczne

Po wybraniu właściwego materaca, przychodzi czas na samo łóżko. Jakie powinno ono być? Przede wszystkim bezpieczne. Najważniejsze są materiały użyte do jego produkcji– za najlepszy i najtrwalszy uznawane jest drewno. Łóżko wykonane z litego drewna może spełniać swoją rolę przez bardzo długi okres czasu. Przy jego zakupie musimy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Po pierwsze, sprawdźmy jakich substancji użyto do pokrycia drewna. Lakiery i farby nie mogą być toksyczne. Powinny one posiadać wszystkie wymagane atesty i certyfikaty. Rzetelni producenci mebli przeciwdziałają możliwości powstania alergii u dzieci poprzez stosowanie najlepszych preparatów.

Po drugie, zwróćmy uwagę na jakość wykończenia mebla. Niezwykle istotne jest, aby nie miał on drzazg lub innych defektów zagrażających naszym pociechom. Warto jest również wybrać łóżko, które nie posiada ostrych kantów i krawędzi – mogą one skrzywdzić bawiące się beztrosko dzieci.

Funkcjonalność jest w cenie

Jeżeli nasze dziecko jest starsze i kupujemy trochę większe łóżko, to zadbajmy, by było ono funkcjonalne. Warto, żeby umożliwiało umieszczenie pod nim pojemników do przechowywania różnych rzeczy – takich jak zabawki czy pościel. Dobrym rozwiązaniem jest również wybór mebla z zainstalowanymi szufladami. Taka opcja jest szczególnie atrakcyjna w pomieszczeniach o niewielkim metrażu.

Jeżeli mamy dwójkę dzieci (lub więcej), a nasze mieszkanie nie jest zbyt duże, rozważmy zakup łóżka piętrowego. Zajmuje ono mniej miejsca i często budzi entuzjazm u najmłodszych. Musi ono być jednak stabilne i bezpieczne. Upewnijmy się również, że nasze dzieci nie będą bały się spać na takiej wysokości. Chcąc zmniejszyć wysokość drugiego łóżka, możemy zdecydować się na mebel piętrowy w kształcie litery L. Zajmuje ono jednak więcej miejsca niż klasyczne łóżko piętrowe.

Na sam koniec zostaje nam wybranie koloru i wyglądu łóżka. Ciekawy design, który będzie odpowiadać wystrojowi pokoju jest zawsze dobrze widziany. Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest nasza pociecha – to przede wszystkim jej musi podobać się łóżko, w którym będzie spędzać i śnić swoje najkreatywniejsze sny.

Dodaj komentarz