Szafa do pokoju dziecięcego

Urządzanie pokoju dziecięcego dla swojej pociechy jest niezwykle czasochłonne i wymagające. Musimy dobrać wszystkie meble tak, aby odpowiadały potrzebom naszych dzieci. Wiemy, że łózko musi być wygodne, a biurko właściwie dopasowane. Jednak co z szafą? Przedstawiamy kilka rad.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Wszystkie meble, które zamierzasz ustawić w pokoju dziecięcym powinny być przede wszystkim bezpieczne. Jaka więc powinna być szafa?

Zacznijmy od materiału, z którego zostanie wykonany nasz mebel. Warto zdecydować się na lite drewno, ponieważ jest to materiał charakteryzujący się wysokim poziomem trwałości. Dodatkowo szafa wykonana z tego tworzywa wygląda bardzo stylowo. Pamiętajmy jednak, że dzieci są znacznie bardziej wrażliwe od nas. Powinniśmy zadbać o to, by wykorzystane materiały były bezpieczne. Sprawdźmy jakich lakierów lub farb użyto do pokrycia mebla. Powinny one posiadać wszystkie niezbędne atesty. Rzetelni producenci korzystają ze środków, które chronią dzieci przed alergiami.

Ważne jest również samo wykonanie szafy. Sprawdźmy, czy mebel, który zamierzamy kupić, został dobrze wykończony. Nie może on zawierać żadnych drzazg i zadr. Mogą one zranić nasze dziecko, przez co stanowią poważne zagrożenie. Dobrze byłoby również wybrać szafę, która nie posiada wystających kanciastych elementów. Narażają one naszą pociechę na uderzenie się o nie w czasie zabawy.

Im więcej miejsca w szafie, tym lepiej

Kolejnym kryterium po bezpieczeństwie jest niewątpliwie funkcjonalność szafy w pokoju dziecięcym. Niezależnie od tego jak duża ona jest i czy jest wolno stojąca, czy zabudowana – warto by pomieściła ona jak najwięcej rzeczy. Nie decyduj się na mebel, który po prostu jest w stanie pomieścić rzeczy dziecka. Pamiętaj, ze ubrania Twojej pociechy rosną wraz z nią i wkrótce zajmą znacznie więcej miejsca. Dlatego wybierz mebel, który zapewni Ci większą przestrzeń do przechowywania, niż aktualnie potrzebujesz.

Niestety powierzchnia pokoju dziecięcego może być zbyt mała na szafę, która zapewni Ci odpowiednią ilość miejsca na rzeczy. Dlatego warto rozważyć kilka możliwości. Po pierwsze, wybierz szafę, w której wnętrzu znajdują się tylko półki. Twojemu dziecku nie jest potrzebna przestrzeń na powieszenie sukienek, koszul czy marynarek. Zajmuje ona zbyt wiele miejsce. Ubrania te możesz poskładać i umieścić na półkach. Po drugie, możesz również zagospodarować przestrzeń poza szafą. Jeżeli łózko Twojego dziecka nie ma szuflad pod materacem, to umieść w tym miejscu specjalne pojemniki. Możesz wypełnić je pościelą, zabawkami lub ubraniami sezonowymi.

Wygląd też ma znacznie

Oczywiście poza bezpieczeństwem i funkcjonalnością, znaczenie ma również sam wygląd szafy. Dopasuj ją do stylu, w jakim urządzony został pokój dziecięcy. Dla przykładu: zdecyduj się na szafę w stylu rustykalnym, jeżeli w pomieszczeniu wykorzystane zostały motywy roślinne. Najlepiej jest zapytać pociechy, jaka szafa jej się podoba. Pamiętaj jednak, że różowy mebel za kilka lat może przestać podobać się Twojej córce.

Dodaj komentarz